

Some feedback - Clicked on a random soup recipe, it gave a photo, the ingredient list, but for the instructions it wanted me to go to some other site. I'll take the suggestions into consideration as I continue to build. I would love to hear the feedback from the hackernews community. Since I'm on reddit way too much I thought it would be fun to use the same algorithm they do for Find the top trending recipes added to the site.
Paprika or anylist plus#
plus filter by calories or macros (if your an iifym nerd like me). Organize recipes into collections and share them with anyone. Find a recipe on the site you like? You can save it to your profile so you can easily find it later. "Clip" recipes from anywhere on the web. I built FeastGenius to solve the problem of finding and organizing all those recipes. I would save my favorites to a folder in my browser, but eventually, that folder became 120+ recipes links and ver time consuming to filter through when I wanted to make something. Google searches are a pretty good resource for finding recipes with one caveat, you can't store the recipes. Within the last year, I started down the route of eating out less and being more conscientious of what I was cooking. I've given up drinking mostly to boost my night-time productivity, but I'll buy wine in bulk which I mostly use for cooking, though I might have a glass with dinner.


Paprika or anylist full#
A cart full of fresh vegetables, some dairy products, a couple family sized proteins, the occasional staple, and a few bonus treats for the kids is super cheap. My program groups like ingredients, so I have less waste. The rest of the savings come from efficiency. A family pack costs $.99 a pound, so for less than $5 I can get 2 meals worth of chicken, some bones for stock, and some fat for schmaltz. It started as a flavor thing (I find breast meat flavorless) but it's super cost effective. I cook a lot of chicken, and usually I'll buy bone-in thighs. It started as a health thing (they're always filled with sugar, and stuff) but i've found it's also saves a bunch of money. Next, I don't buy processed or pre-made foods. I should mention, this price does not include the cost of lunches (The school provides lunch, my wife buys lunch at work, and I usually snack throughout the day instead of eating lunch). This is for 2 adults, 1 4-year-old, 1 almost 2-year-old.
